Тюрма на Лонцького

НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ-МЕМОРІАЛ ЖЕРТВ ОКУПАЦІЙНИХ РЕЖИМІВ

Події

У “Тюрмі на Лонцького” обговорювали постгеноцидні дилеми

7 червня 2026 року у Музеї «Тюрма на Лонцького» відбулася чергова зустріч в рамках авторського проекту наукової співробітниці Музею Олесі Ісаюк «Дешифрування на Лонцького». Цього разу дешифровували приховані сенси роману Юлії Сиромолот «Одинак і Місяць». Експертом виступив історик, фаховий дослідник проблематики геноциду Андрій Козицький, модерувала Вікторія Садова. Основною темою розмови стало описане в романі протистояння між трьома можливостями для спільноти, яка зуміла вціліти після геноциду. Перша та, ймовірно, найбільш очевидна – помста. Причому помста у таких випадках не знає іншого модусу, ніж «око за око, зуб за зуб». Жорстокість помсти

Читати далі »
У Львові вшанували пам’ять Ірини Сеник з нагоди її столітнього ювілею

8-го червня відзначаємо 100 літній ювілей Ірини Сеник (1926 – 2009 рр.) – учасниці українського визвольного та правозахисного рухів, поетеси, майстрині вишивання, багаторічної бранки радянських таборів.  Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» в особі в.о. генерального директора Лідії Тополевської входить до складу організаційного комітету з підготовки та проведення заходів до сотої річниці від дня народження Ірини Сеник.  Знаково, що саме сьогодні у музеї відбулась тематична екскурсія від дослідниці Ірини Єзерської-Вдовенко, для членкинь Львівського відділення Союзу українок. Адже, Ірина Сеник була багатолітньою очільницею Союзу українок у м. Бориславі, де змушена була поселитись після

Читати далі »
Музейні дослідниці представили нові дослідження про ОУН та УПА на міжнародній конференції у Словаччині

У травні ц.р. наукові співробітниці Музею Олеся Ісаюк та Іванна Чернецька взяли участь у роботі конференції “Організація Українських націоналістів та Українська повстанська армія в історії Східної та Центральної Європи”. Конференція була організована кафедрою історії  філософського факультету Університету  Матея Бели у Банській Бистриці (Словаччина). Безпосереднім натхненником та одним з чільних організаторів конференції виступив проф. Міхал Шмігель. Доповідь Іванни Чернецької розкрила подробиці причин та механізмів радикалізації українського визвольного руху у 1930-х роках ХХ століття, що вилилося у ряд бойових акцій ОУН. Олеся Ісаюк у своїй доповіді запропонувала новий погляд на загибель братів

Читати далі »
Музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» нагороджено премією імені Якова Гальчевського

Колектив Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» дякує пану Богдану Теленьку за вручення нагороди у номінації «За просвітницьку діяльність» і диплом лавреата премії «За подвижництво у державотворенні» імені Якова Гальчевського.

Читати далі »
“Рукотвори з-за ґрат”: виставка особистих речей політв’язнів з фондів Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького”

Пам’ятки, створені свого часу політув’язненими жінками у виняткових умовах радянських тюрем і таборів, складають унікальну виставку, розгорнуту у стінах колишньої тюрми до Дня вишиванки. Серед експонованого: хустинки, серветки, мережки, закладки до книжок, комірці, пошивки, вишиті ікони та вервиці. Вони дійшли до нашого часу із колишнього жахіття табірного повсякдення, незважаючи на численні обшуки. Адже особисті речі та предмети релігійного призначення в’язням було заборонено мати. Усе це, в тому числі й натільні хрестики, у них вилучали ще при етапуванні до місць позбавлення волі. Попри те десятки тисяч українок, засуджених за політичними звинуваченнями

Читати далі »
До Всесвітнього дня вишиванки

У фондах Національного музею-меморіалу серед багатьох пам’яток в’язничної і табірної творчості вирізняється вишивка, яка отримала назву: «Волошки». Створена ця вишивка розміром 34,5Х35 см у радянському таборі в Тайшеті наприкінці 1940-х – початку 1950-х рр. литовською жінкою-політкаторжанкою (ім’я і прізвище, на жаль, не вдалося встановити), табірною подругою українки Любові Барабаш-Білинської. Литовка подарувала вишивку українській подрузі на пам’ять. Саме в жахливих табірних умовах, литовка, імпровізованою голкою із риб’ячої кістки, вишила гладдю на невеликому  полотняному квадраті сині волошки, обрамивши його голубою тканиною. Довгі роки Любов Барабаш-Білинська зберігала цю реліквію, як і багато інших

Читати далі »
25 років у тюрмах і таборах: де була увʼязнена остання звʼязкова Романа Шухевича

У День пам’яті жертв політичних репресій та з нагоди Міжнародного дня музеїв у Львові згадали Дарію Гусяк – останню зв’язкову головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Детальніше про подію в матеріалі інформаційної агенції zaxid.net.

Читати далі »
«Діти вогненного часу» у центрі нової зустрічі проєкту «Дешифрування на Лонцького»

Вчора, 10 травня 2026 року у Музеї «Тюрма на Лонцького» відбулася друга зустріч  в рамках авторського проекту наукової співробітниці Музею Олесі Ісаюк «Дешифрування на Лонцького». Цього разу в центрі уваги опинилася книга Катерини Пекур та Мії Марченко «Діти вогненного часу». Авторки книги та авторка ідеї за допомогою модераторки Вікторії Садової намагалися розшифрувати, що стоїть за фантастичним сюжетом «Дітей вогненного часу», який на перший погляд пов’язаний з реальністю тільки місцем дії та зовсім очевидними пасами до подій весни 2022 року. Насправді ж роман – про ту частину спадщини Другої Світової війни,

Читати далі »
Червоний мак — символ пам’яті та миру

До Дня памʼяті та перемоги над нацизмом, вшановуючи загиблих у Другій Світовій Війні 1939-1945 років, ми провели в музеї майстер-клас з виготовлення маків памʼяті. Памʼятаємо, що війна – це катастрофа, трагедія, мільйони загиблих і скалічених тіл та душ. Україна, понад 10 років тому долучилась до традиції відзначення перемоги над нацизмом у європейському дусі – не святкуємо, а вшановуємо. Сьогодні українці зі зброєю у руках захищають не тільки себе, а всі країни Європи від російської експансії. Памʼятаємо!

Читати далі »
Розмова про Чорнобиль: пам’ять, що об’єднує покоління

У Львівському музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбувся захід, присвячений 40-й річниці від дня наймасштабнішої техногенної аварії в історії людства – катастрофи на Чорнобильській АЕС.  Подію під назвою «Розмова про Чорнобиль» було організовано спільно з Львівською письменницькою організацією. У стінах музею зібралися письменники, які поділилися власними спогадами про Чорнобильську трагедію, прочитали літературні твори, присвячені цій темі, а також провели важливі паралелі між трагедіями минулого і викликами сьогодення. Своїми думками і спогадами поділилися письменники Марія Людкевич, Мирослава Данилевська, Лана Перлулайнен, Григорій Васянович та Олесь Дяк. Особливу атмосферу заходу створили учасниці жіночого складу

Читати далі »

Події

У “Тюрмі на Лонцького” обговорювали постгеноцидні дилеми

7 червня 2026 року у Музеї «Тюрма на Лонцького» відбулася чергова зустріч в рамках авторського проекту наукової співробітниці Музею Олесі Ісаюк «Дешифрування на Лонцького». Цього разу дешифровували приховані сенси роману Юлії Сиромолот «Одинак і Місяць». Експертом виступив історик, фаховий дослідник проблематики геноциду Андрій Козицький, модерувала Вікторія Садова. Основною темою розмови стало описане в романі протистояння між трьома можливостями для спільноти, яка зуміла вціліти після геноциду. Перша та, ймовірно, найбільш очевидна – помста. Причому помста у таких випадках не знає іншого модусу, ніж «око за око, зуб за зуб». Жорстокість помсти

Читати далі »
У Львові вшанували пам’ять Ірини Сеник з нагоди її столітнього ювілею

8-го червня відзначаємо 100 літній ювілей Ірини Сеник (1926 – 2009 рр.) – учасниці українського визвольного та правозахисного рухів, поетеси, майстрині вишивання, багаторічної бранки радянських таборів.  Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» в особі в.о. генерального директора Лідії Тополевської входить до складу організаційного комітету з підготовки та проведення заходів до сотої річниці від дня народження Ірини Сеник.  Знаково, що саме сьогодні у музеї відбулась тематична екскурсія від дослідниці Ірини Єзерської-Вдовенко, для членкинь Львівського відділення Союзу українок. Адже, Ірина Сеник була багатолітньою очільницею Союзу українок у м. Бориславі, де змушена була поселитись після

Читати далі »
Музейні дослідниці представили нові дослідження про ОУН та УПА на міжнародній конференції у Словаччині

У травні ц.р. наукові співробітниці Музею Олеся Ісаюк та Іванна Чернецька взяли участь у роботі конференції “Організація Українських націоналістів та Українська повстанська армія в історії Східної та Центральної Європи”. Конференція була організована кафедрою історії  філософського факультету Університету  Матея Бели у Банській Бистриці (Словаччина). Безпосереднім натхненником та одним з чільних організаторів конференції виступив проф. Міхал Шмігель. Доповідь Іванни Чернецької розкрила подробиці причин та механізмів радикалізації українського визвольного руху у 1930-х роках ХХ століття, що вилилося у ряд бойових акцій ОУН. Олеся Ісаюк у своїй доповіді запропонувала новий погляд на загибель братів

Читати далі »
Музей-меморіал «Тюрма на Лонцького» нагороджено премією імені Якова Гальчевського

Колектив Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» дякує пану Богдану Теленьку за вручення нагороди у номінації «За просвітницьку діяльність» і диплом лавреата премії «За подвижництво у державотворенні» імені Якова Гальчевського.

Читати далі »
“Рукотвори з-за ґрат”: виставка особистих речей політв’язнів з фондів Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького”

Пам’ятки, створені свого часу політув’язненими жінками у виняткових умовах радянських тюрем і таборів, складають унікальну виставку, розгорнуту у стінах колишньої тюрми до Дня вишиванки. Серед експонованого: хустинки, серветки, мережки, закладки до книжок, комірці, пошивки, вишиті ікони та вервиці. Вони дійшли до нашого часу із колишнього жахіття табірного повсякдення, незважаючи на численні обшуки. Адже особисті речі та предмети релігійного призначення в’язням було заборонено мати. Усе це, в тому числі й натільні хрестики, у них вилучали ще при етапуванні до місць позбавлення волі. Попри те десятки тисяч українок, засуджених за політичними звинуваченнями

Читати далі »
До Всесвітнього дня вишиванки

У фондах Національного музею-меморіалу серед багатьох пам’яток в’язничної і табірної творчості вирізняється вишивка, яка отримала назву: «Волошки». Створена ця вишивка розміром 34,5Х35 см у радянському таборі в Тайшеті наприкінці 1940-х – початку 1950-х рр. литовською жінкою-політкаторжанкою (ім’я і прізвище, на жаль, не вдалося встановити), табірною подругою українки Любові Барабаш-Білинської. Литовка подарувала вишивку українській подрузі на пам’ять. Саме в жахливих табірних умовах, литовка, імпровізованою голкою із риб’ячої кістки, вишила гладдю на невеликому  полотняному квадраті сині волошки, обрамивши його голубою тканиною. Довгі роки Любов Барабаш-Білинська зберігала цю реліквію, як і багато інших

Читати далі »
25 років у тюрмах і таборах: де була увʼязнена остання звʼязкова Романа Шухевича

У День пам’яті жертв політичних репресій та з нагоди Міжнародного дня музеїв у Львові згадали Дарію Гусяк – останню зв’язкову головнокомандувача УПА Романа Шухевича. Детальніше про подію в матеріалі інформаційної агенції zaxid.net.

Читати далі »
«Діти вогненного часу» у центрі нової зустрічі проєкту «Дешифрування на Лонцького»

Вчора, 10 травня 2026 року у Музеї «Тюрма на Лонцького» відбулася друга зустріч  в рамках авторського проекту наукової співробітниці Музею Олесі Ісаюк «Дешифрування на Лонцького». Цього разу в центрі уваги опинилася книга Катерини Пекур та Мії Марченко «Діти вогненного часу». Авторки книги та авторка ідеї за допомогою модераторки Вікторії Садової намагалися розшифрувати, що стоїть за фантастичним сюжетом «Дітей вогненного часу», який на перший погляд пов’язаний з реальністю тільки місцем дії та зовсім очевидними пасами до подій весни 2022 року. Насправді ж роман – про ту частину спадщини Другої Світової війни,

Читати далі »
Червоний мак — символ пам’яті та миру

До Дня памʼяті та перемоги над нацизмом, вшановуючи загиблих у Другій Світовій Війні 1939-1945 років, ми провели в музеї майстер-клас з виготовлення маків памʼяті. Памʼятаємо, що війна – це катастрофа, трагедія, мільйони загиблих і скалічених тіл та душ. Україна, понад 10 років тому долучилась до традиції відзначення перемоги над нацизмом у європейському дусі – не святкуємо, а вшановуємо. Сьогодні українці зі зброєю у руках захищають не тільки себе, а всі країни Європи від російської експансії. Памʼятаємо!

Читати далі »
Розмова про Чорнобиль: пам’ять, що об’єднує покоління

У Львівському музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбувся захід, присвячений 40-й річниці від дня наймасштабнішої техногенної аварії в історії людства – катастрофи на Чорнобильській АЕС.  Подію під назвою «Розмова про Чорнобиль» було організовано спільно з Львівською письменницькою організацією. У стінах музею зібралися письменники, які поділилися власними спогадами про Чорнобильську трагедію, прочитали літературні твори, присвячені цій темі, а також провели важливі паралелі між трагедіями минулого і викликами сьогодення. Своїми думками і спогадами поділилися письменники Марія Людкевич, Мирослава Данилевська, Лана Перлулайнен, Григорій Васянович та Олесь Дяк. Особливу атмосферу заходу створили учасниці жіночого складу

Читати далі »